ЗАПОРІЖЖЯ

«Запорізька Січ»

Історико-культурний комплекс «Запорізька Січ» розташований в національному заповіднику «Хортиця» в місті Запоріжжя. Будівництво комплексу почалося в 2005 році. Він являє собою відтворену копію старовинного козацького поселення. Задовго до свого відкриття комплекс встиг стати популярним туристичним об'єктом завдяки зйомкам на цій території російського фільму «Тарас Бульба».

Тут ви зможете познайомитися з побутом і життям запорізьких козаків, взяти участь у численних фестивалях і святах. Навіть найдосвідченіших мандрівників вразять своєю самобутністю і барвистістю козацькі поєдинки на конях і рукопашні бої. На території комплексу «Запорізька Січ» знаходяться різні господарські будови, церква, а також будинки, зведені за високим парканом. Цей туристичний об'єкт унікальний не тільки з культурної чи історичної сторони, а ще відрізняється оригінальною технологією будівництва, із застосуванням натуральних, екологічно чистих матеріалів.

Гості, які приїхали сюди, можуть оглянути такі цікаві експозиційні об'єкти, як: «Військова канцелярія», «Будинок кошового отамана», «Курінь» та «Храм Покрова Пресвятої Богородиці». У всіх приміщеннях створений інтер'єр, характерний для часів козацтва. Крім того, у селищі відтворені пушкарня і січова школа. Спочатку також були споруджені і селянські будівлі, які розташовувалися за межами фортеці. Однак ці будови, не захищені фортечними стінами, були зруйновані і розграбовані. Ви побачите тут також дивовижні пам'ятники - кам'яні кола, які були найдавнішими святилищами і місцем поклоніння богам. Поруч з комплексом знаходиться місто майстрів, де можна придбати або замовити виготовлене за індивідуальним проектом ковальський виріб, розписний дерев'яний прилад або купити національну вишиванку. На острові також знаходиться кінний театр, де ви зможете побачити козаків, одягнених у традиційні костюми і демонструють свою майстерність у вправах з шаблями та верховій їзді. Після виступу вам запропонують катання на конях, а в зимовий період - на санях. Крім того, обов'язково покуштуйте національні українські страви, які приготують вправні кухарі прямо у вас на очах.

Дніпровська гідроелектростанція, або Дніпрогес

Легендарна гігантська гребля, яка знаходиться в самому серці міста Запоріжжя. Вона сприяла розвитку промисловості багатьох районів і міст Україні. Плавно вигинаючись поперек русла Дніпра, гідроелектростанція є одним з найяскравіших символів радянської епохи.

Вид на Дніпрогес викликає захоплення у жителів і гостей міста. Споруда довжиною 1300 метрів і висотою 60 метрів у темний час доби виблискує вогнями жовто-синього кольору, зачаровуючи погляди туристів. Безліч цікавих розповідей можна почути, відвідавши Музей історії будівництва Дніпрогес, який знаходиться в місті Запоріжжі на території самого Дніпрогесу. Цінні експонати музею, діорама будівництва та пам'ятне панно не залишать нікого байдужими.

Сьогодні Дніпровська гідроелектростанція – це центр міського пейзажу, історико-архітектурний пам'ятник і гарна споруда. Її будівництво почалося в 1927 році під керівництвом академіка Олександра Васильовича Вінтера. Завдяки самовідданій праці тринадцяти тисяч робітників, які працювали на Дніпробуді, в 1932 році здійснено пуск її першого агрегату. Під час Великої Вітчизняної війни було знищено обладнання машинного залу Дніпрогес, а гребля була зруйнована. Відновила свою роботу електростанція лише в 1950 році, а в 1969 році почалося будівництво Дніпрогес-2 потужністю 828 МВт. Після зведення греблі рівень води в Дніпрі піднявся на 37,5 метрів, а об’єм утвореного басейну становить більше 3 мільярдів кубічних метрів. Дніпрогес складається з греблі та двох машинних залів (Днепрогес-1, Дніпрогес-2). Гребля створює перепад рівня води, а турбіни, встановлені в машинних залах, виробляють електроенергію. З верхньої частини греблі відкривається панорамний вид на колиску українського козацтва – острів Хортицю, оточений невеличкими скелястими острівцями.

Острів «Байда»

Запорізький острів Байда примітний своєю давньою історією. Тут жили люди бронзової епохи, античної та черняхівської культури, епохи Київської Русі.

Історія назви острова Варто відзначити, що острів не весь час носив свою нинішню назву.У різні періоди його називали то Мала Хортиця (через розташування між островом Хортиця та Бабуркою), то Гетьманський, то Вирва, то Верхньохортицький (або Вишня Хортиця), то Гадючий. Нинішню назву приписують часам козака Байди, який збудував на невеликому острівці (близько 570 м у довжину і 160 м завширшки) деревоземляну будівлю, що отримала згодом назву Хортицький замок. Найменування ж Мала Хортиця було як найбільш відповідним: острівець повністю повторював не тільки обриси Хортиці, але і розташування ландшафтних зон.

Що можна подивитися на острові Байда Любителів історії острів Байда зацікавить залишками укріплень часів російсько-турецької війни у північній частині острова. Нижче цих укріплень знаходяться залишки того самого Хортицького замку-фортеці, побудованого Байдою. Принаймні, три століття тому острів мав площу в три рази більше, ніж зараз. Південна частина, що не мала, на відміну від північної, захисту у вигляді скель, була розмита паводками; внесли свої корективи і повені, характерні для цих місць. Сьогодні північна частина острова Байда являє собою степ, а південна – густий тінистий ліс. На острові є туристична база і піщані пляжі. Як дістатися Острів Байда знаходиться у старому руслі Дніпра, між Арочним і Преображенським мостами. Помилуватися ним можна з альтанки «Ластівчине гніздо», розташованої неподалік від санаторію ПАТ «Запоріжсталь». На острів потрапити проблематично. Можна дістатися автобусом ПАТ «Запоріжсталь» від проспекту Металургів. Перший рейс відправляється о 6:30, а останній – о 18:30.

Почесне консульство Австрії у Запоріжжі дякує Олегу Мовчанюку та Костянтину Енквiсту за надані фотографії мiста Запоріжжя.